субота, 1. октобар 2011.

Pismo upućeno gradonačelniku Đilasu (16. februar 2011)


                                                                                                               Група грађана са оствареним         
                                                                                                                правом на куповину 1000
                                                                                                     социјално непрофитних станова


Господин                                                                                                               
Драган Ђилас
градоначелник Београда
Градска управа града Београда
Драгослава Јовановића 2

Београд, 16. фебруар 2011.
                                                                                                                          



Поштовани господине Ђилас,


Група грађана који су у 2009. године остварили право на куповину стана у оквиру Конкурса Управе града Београда, за продају 1000 социјално непрофитних станова, већ је неколико пута покушавала да од Вас и надлежних представника Управе града Београда добије благовремене и тачне информације везане за изградњу и продају актуелних 1000 непрофитних станова. Подсећамо Вас да смо у новембру месецу 2009, дакле пре усељавања у први завршени објекат ПФЦ 10, тражили информације везане за рокове завршетка градње и усељавања, информације о цени по стамбеном квадрату, као и оне везане за порез на први стан. Од свега наведеног једино смо добили податак о помереним роковима изградње објеката, без објашњења о разлозима кашњења.      
Годину и по дана касније највећи број будућих власника станова и даље је без основних информација, а они који су у међувремену усељени у објекте ПФЦ 10 и 29 грубо су изиграни плативши високу цену стамбеног квадрата која одговара тржишним а не условима конкурса за изградњу социјално непрофитних станова. Осим тога, представник Управе града, господин Горан Благојевић, изјавио је приликом бирања станова из каталога, да ће нам сума дата за порез на први стан бити враћена. Исту информацију дао је и пола године касније, станарима зграде у ул. Јурија Гагарина 166а, пре него што су потписали купородајни уговор. Њима овај новац није враћен до данас. Верујемо да сте и Ви свесни чињенице да после отплате ових станова, дакле после 20 година, повраћај пореза губи сваки смисао, узевши у обзир да ће за ту петину века дата сума бити потпуно обезвређена.
Нашу Групу сачињавају подједнако и грађани усељени у објекте ПФЦ 10 и 29, као и грађани који још увек чекају на усељење.
Захтевамо од Вас да према Закону о слободном приступу информацијама од јавног значаја истинито информишете нас и осталу јавност о свим подацима од важности за будуће купце станова, као и учеснике Конкурса који су у међувремену купили станове. Немогућност благовременог приступа информацијама довела је станаре у објектима ПФЦ 10 и ПФЦ 29 у ситуацију „свршеног чина“, а сва је прилика да тако планирате да поступите и са онима који још увек чекају станове. Првобитно пројектована цена од 800 евра по стамбеном квадрату напрасно је „нарасла“ на 1011 евра, односно 1096 евра. Подесећамо Вас да сте Ви лично и господин Костић, током децембра 2009. године у медијима дезинформисали јавност о томе да градња тече „по плану“, а у том тренутку каснило се најмање годину дана, и да цена стамбеног квадрата износи 800 евра. Оваквом Вашом несавесном изјавом, као и непоштовањем пропозиције конкурса у којој се каже да ће куповна цена стамбених квадрата бити једнака цени коју је град Београд платио за њихову изградњу, прекршили сте Закона о облигационим односима, чл. 12 и чл. 36 ст. 1, у којем се каже да је понудилац везан понудом. Овај закон грубо је прекршио и господин Горан Благојевић у горе наведеним случајевима!
  Недавно усељавање зграде у Војвођанској улици актуализовало је сва наша питања. Потпуно нас збуњује чињеница да у периоду када су грађевински материјал (бетон, блокови, цреп, дрвена грађа...) као и цена рада (тј. грађевинског радног сата) појефтинили, поскупљује цена стамбеног квадрата вашег „непрофитног“ стана, у еврима.
Скрећемо Вам пажњу да ми поседујемо информације о просечној цени изграђеног стамбеног квадрата у Београду, укључујући и све инфраструктурне трошкове и дозволе. Цене које формира Управа града изузетно су високе, тј. одговарају ценама на тржишту. Ови станови не могу се стога назвати социјално „непрофитним“, како стоји у пропозицијама и у имену Конкурса. Осим што је стамбени квадрат неразумно висок постоји низ других контрадикторности у вези са реализацијом Конкурса. Како је могуће да је квадрат у Војвођанској улици, која се налази у јефтинијој зони, скупљи (1096 евра) од квадрата у објекту у улици Јурија Гагарина (1011евра), позиционираном у иначе скупљој зони. Па управо је током претпрошле и прошле године када се градила зграда у Војвођанској улици, економска криза досегла зенит, а цене грађевинског материјала појефтиниле. Збуњују нас и инфoрмације о томе да у цену стамбеног квдрата улази и пословни простор у приземљу зграда од чијег изнајмљивања Град убире приход (а не станари, којима то није ни потребно), а нејасно нам је и зашто су станари дужни да „изнајмљују“ паркинг простор у оквирима својих зграда, који су свакако платили кроз превисоку цену стамбеног квадрата тзв. „социјално непрофитног стана“.  Захтевамо да нам објасните и докажете шта се то, осим новоустановљеног ПДВ-а, променило у политици и логици реализације овог Конкурса у односу на првих 1000 социјално непрофитних станова изграђених током првог конкурса, када је цена квадрата наплаћивана у распону од 650 до 800 евра?
Очекујемо од Вас и осталих надлежних да се изјасните у вези са описаним контрадикторностима. Захтевамо да нам на основу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, чл. 5 и чл. 16, омогућите увид у пројектну, финансијску, као и тендерску документацију везану за јавне понуде приликом избора најповољнијих понуђача, за изградњу сваке од локација понаособ у оквиру предметног Конкурса, о чему тражимо и писмени доказ. Такође тражимо да нам уступите доказе о класи и утрошку уграђеног грађевинског материјала, прецизне трошкове  опремања локације за изградњу, пројектовања и инфраструктурног опремања, те да у складу са свим овим чиниоцима дате детаљне анализе и прецизне прорачуне цене квадратног метра стамбеног простора за све објекте, како већ изграђене, тако и за оне чија је градња у току. Изричито не прихватамо досадашњи одговор да цену није могуће одредити током изградње објеката! Чињеницу да је Управа града саопштила продајну цену станова у објектима ПФЦ 10 и 29 само неколико дана пре склапања купопродајног уговора са станарима, сматрамо у најмању руку непрофесионалном и изразито не-фер. 
Очекујемо од Вас и господина Зорана Костића да представнике наше Групе у што краћем року примите и објасните критеријуме за формирање цене блокова ПФЦ 10 и 29, као и да се заједнички потрудимо да дођемо до решења у вези са порезом на први стан.
Сматрамо да би било сврсисходно да наведене проблеме покушамо да решимо у директној комуникацији, и тиме конкурсну процедуру учинимо транспарентном. У противном, ми ћемо се као Група која већ дуже време не може да оствари своја основна права, обратити средствима јавног информисања.

Писмо ове садржине упутили смо и господину Зорану Костићу, а формулар Захтева за приступ информацијама од јавног значаја доставили смо секретару Скупштине града Београда, госпођи Ирени Љубомировић.


С поштовањем,
            Група грађана са оствареним правом на куповину 1000 социјално
            непрофитних станова


Нема коментара:

Постави коментар